2021 Examination Committee

Examination Committee Chair

E. LaRee Johnson
Raleigh, NC

Qualifying Examination Subcommittee Board Liaison

Marcio Guelmann
Gainesville, FL

Oral Clinical Examination Subcommittee Board Liaison

Greg Olson
Houston, TX

Renewal of Certification Process Subcommittee Board Liaison

Ed Ginsberg
Baltimore, MD


Qualifying Examination Subcommittee

Chair

Rochelle "Shelley" Lindemeyer
Philadelphia, PA

Vice Chair

Leslie Tanimura
Lafayette, CA

part 1/2 part leader

James Boynton
Belleville, MI

Part 1/2 members

Elizabeth Berry
Richmond, VA

Judith Chin
Fort Lauderdale, FL

Yasmi Crystal
Bound Brook, NJ

Carolyn Kerins
Dallas, TX

Cheen Loo
 Boston, MA

Kaaren Vargas
Coralville, IA

Zheng Xu
Seattle, WA

Part 3/4 Part Leader

Vineet Dhar
Ellicott City, MD

Part 3/4 Members

Homa Amini
Columbus, OH

Tegwyn Brickhouse
Richmond, VA

Jennifery Cully
Cincinnati, OH

Cindy Hipp
 Martinez, GA

Jacob Lee
San Clemente, CA

Madhu Mohan
Warren, NJ

Young Yi
 Boston, MA

part 5/6 part leader

Matthew Cooke
Pittsburgh, PA

Part 5/6 Members

Erica Caffrey
Kensington, MD

Shahrbanoo Fadavi
Chicago, IL

Roopa Gandhi
Aurora, CO

Mitali Patel
Arlington, VA

Priyanshi Ritwk
Katy, TX

Thomas Stark
Apo, AE

Karen Yee-Lo
Lakewood, WA

part 7/8 part leader

Thomas Tanbonliong
San Francisco, CA

Part 7/8 Members

Shreekrishna Akilesh
Phoenix, AZ

Jim Coll
York, PA

Elizabeth Gosnell
Cincinnati, OH

Bina Katechia
Glastonbury, CT

Jean Lewis
Fruitland, MD

Martha Wells
Memphis, TN

Farhad Yeroshalmi
Great Neck, NY

Oral Clinical Examination Subcommittee

Committee Chair

Steven Rayes
Lyme Center, NH

A Part Leader

Autumn Hurd
Denver, CO

A Part Members

Mira Albert
 Hinsdale, IL

Mark Boone
Virginia Beach, VA 

Glenn Canares
Baltimore, MD

Hani Eid
 Longview, WA

Manav Malik
Sarasota, FL

Brent Moody
Oklahoma City, OK

Jeff Rhodes
Rogers, AR

Toddrick Smith
Germantown, TN

Mitzi Wasden
Cottonwood, AZ

B Part Leader

Daniela Silva
Los Angeles, CA

B Part Members

Ann Bynum
Simpsonville, SC

Kimberly Hammersmith
Columbus, OH

Reena Kuba
 Irving, TX

Scott Nieman
 Westerville, OH

Elizabeth Palmer
Lake Oswego, OR

Harold Pincus
Potomac, MD

JC Shirley
Atlanta, GA

Shera Sims
Harrisonville, MO

Whitney Wignall
Portland, ME

 

Renewal of Certification Process Subcommittee

Committee Chair

Nancy Rajchel
Mechanicsburg, PA

Committee Vice Chair

CQI, Michael Roseff
Wellington, FL

Committee Vice Chair

ROC, Craig Hollander
Saint Louis, MO

CQI - A Part Leader

Hans Reinemer
Salt Lake City, UT

CQI - A Part Members

David Ciesla
Greenwood, AR

Brian Collins
Middlebury, VT

Joseph Creech
Gilbert, AZ

Colleen Helder
Mickleton, NJ

Flavia Lamberghini
Chicago, IL

Joseph Tylka
Long Grove, IL

CQI - B Part Leader

Kavita Kohli
Dobbs Ferry, NY

CQI - B Part Members

Alton McWhorter
Dallas, TX

Janell Plocheck
Fort Worth, TX

David Stanley
Murfreesboro, TN 

Deborah Studen-Pavlovich
Pittsburgh, PA

Karen Uston
Atlanta, GA

Viviene Valdez
Albany, CA

ROC - 1-4 Part Leader

Sarita Shah John
Plano, TX

ROC 1-4 Members

Alex Alcaraz
Pasadena, CA

Jorge Caceda
Monroe Twp, NJ

Jennifer Hargleroad
Fort Collins, CO

Jennifer MacLellan
Halifax, NS

Man Wai Ng
Boston, MA

ROC - 5-8 Part Leader

Adesegun Tewogbade
Stone Mountain, GA

ROC 5-8 Members

Sharon Hill
Roswell, GA

Robert Nieders
Lexington, SC

Tad Mabry
Iowa City, IA

Danna Radcliff
Bastrop, TX

Lisa Stanley
Murfreesboro, TN